About ROK RODO

29. POSIADY GAWĘDZIARSKIE ORAZ 31. KONKURS GRY NA UNIKATOWYCH INSTRUMENTACH LUDOWYCH i SPIEWU TRADYCYJNEGO



miejsca: Jele¶nia, Milówka, Wieprz, Bielsko-Biała
data: listopad 2020

sekretariat imprezy:
Regionalny O¶rodek Kultury
43-300 Bielsko-Biała, ul. 1 Maja 8
tel. 33-812-69-08, 33-822-05-93
e-mail: rok@rok.bielsko.pl
www.rok.bielsko.pl


Karta laureata - do pobrania


KONKURS GRY NA UNIKATOWYCH INSTRUMENTACH LUDOWYCH
I ¦PIEWU TRADYCYJNEGO - prezentacje laureatów


POSIADY GAWĘDZIARSKIE - prezentacje laureatów



Tradycyjne spotkanie beskidzkich gawędziarzy i muzyków, w którym uczestnicz± dzieci, młodzież i doro¶li. Nagrody czekaj± na gawędziarzy, solistów i kapele dziecięce oraz młodzieżowe.


Organizatorzy i współorganizatorzy 29. Posiadów Gawędziarskich oraz 31. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i ¦piewu Tradycyjnego serdecznie zapraszaj± do wzięcia udziału w tegorocznej edycji, która - wyj±tkowo - odbędzie się on-line, w dniach 30 wrze¶nia - 30 listopada 2020 r.

Zgłoszenia w formie nagrań będ± ocenione przez Jury, za¶ finali¶ci obu konkursów zostan± zaprezentowani podczas wirtualnego koncertu laureatów, w drugiej połowie listopada br.
Prosimy o dokonywanie nagrań w możliwie najwyższej rozdzielczo¶ci, za pomoc± kamery, aparatu fotograficznego b±dĽ smartfona.

Organizatorami 29. Posiadów Gawędziarskich oraz 31. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i ¦piewu Tradycyjnego s±: Regionalny O¶rodek Kultury w Bielsku-Białej i Gminne Centrum Kultury Promocji Turystyki Radziechowy-Wieprz.
Współorganizatorami Konkursów s±: Gminny O¶rodek Kultury w Jele¶ni i Gminny O¶rodek Kultury w Milówce.

Fundatorami nagród s± Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Starostwo Powiatowe w Żywcu.



(13 listopada 2020)

Prawie 100 - tyle nagrań nadesłali uczestnicy 29. Posiadów Gawędziarskich oraz 31. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i ¦piewu Tradycyjnego. To bardzo dużo, zważywszy na fakt, że oba przegl±dy trwaj± w niezwykle trudnym dla wszystkich, a zwłaszcza dla seniorów oraz dzieci i młodzieży, czasie.
Tym bardziej cieszy liczny udział w obu konkursach zarówno starszych, jak i młodych mieszkańców Beskidu Żywieckiego, Beskidu ¦l±skiego oraz pasma Babiej Góry.

Na szczególne uznanie zasługuj± wykonawcy-seniorzy, którzy, chc±c uczestniczyć w - bardzo nietypowej, internetowej edycji imprezy - angażowali do nagrań rodziny, przyjaciół, a także miejskie i gminne o¶rodki kultury, zacie¶niaj±c w ten sposób więzi nie tylko pokoleniowe, ale również społeczne.

W tej chwili nadesłane nagrania ogl±daj± i oceniaj± dwie komisje. Laureatów 29. Posiadów Gawędziarskich oraz 31. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i ¦piewu Tradycyjnego poznamy pod koniec listopada.

Oba przegl±dy odwołuj± się do najpiękniejszych warto¶ci i tradycji góralskich. Podtrzymuj± ludowe muzykowanie, ożywiaj± biały ¶piew, przywołuj± dawny obyczaj jesiennych spotkań i wspólnych opowie¶ci.
Internetowa wersja nie jest w stanie oddać atmosfery, jaka zazwyczaj panuje podczas konkursów, jest jedynie namiastk± tej konwencji. Niemniej, z pewno¶ci± potrzebn±, o czym ¶wiadczy tak liczny udział wykonawców, pragn±cych dzielić się walorami swojej kultury, tradycji i obyczajowo¶ci.

Organizatorzy 29. Posiadów Gawędziarskich oraz 31. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i ¦piewu Tradycyjnego:
- Regionalny O¶rodek Kultury w Bielsku-Białej
- Gminne Centrum Kultury, Promocji, Turystyki Radziechowy-Wieprz




(26 listopada 2020)

Protokół z posiedzenia Jury
31. Konkursu Gry na Unikatowych Instrumentach
Ludowych i ¦piewu Tradycyjnego on-line


Organizatorzy:
  • Regionalny O¶rodek Kultury w Bielsku-Białej
  • Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Radziechowy-Wieprz
  • Gminny O¶rodek Kultury w Jele¶ni
  • Gminny O¶rodek Kultury w Milówce

    Jury w składzie:
    dr Bożena Lewandowska - przewodnicz±ca Jury - etnomuzykolog, pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego
    Przemysław Ficek - muzyk, folklorysta z Jele¶ni
    Janusz Macoszek - muzyk, folklorysta z Istebnej
    Szymon Karpiński - sekretarz komisji, Regionalny O¶rodek Kultury w Bielsku-Białej

    Wysłuchało 79 prezentacji, w tym:
  • 70 solistów:
    10 ¶piewaków/czek w kategorii wiekowej do 12 lat (dzieci)
    7 ¶piewaków/czek w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat (młodzież)
    13 ¶piewaków/czek w kategorii wiekowej od 18 lat (doro¶li)
    14 instrumentalistów/tek w kategorii wiekowej do 12 lat (dzieci)
    6 instrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat (młodzież)
    6 instrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 18 lat (doro¶li)
    4 multiinstrumentalistów/tek w kategorii wiekowej do 12 lat (dzieci)
    7 multiinstrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 13 do 18 lat (młodzież)
    3 multiinstrumentalistów/tek w kategorii wiekowej od 18 lat (doro¶li)
  • 3 grup ¶piewaczych:
    1 grupy ¶piewaczej dziecięcej
    2 grup ¶piewaczych młodzieżowych
  • 6 kapel:
    1 kapeli dziecięcej
    5 kapel młodzieżowych

    spisanych według kolejno¶ci alfabetycznej:
    Adamczyk Wiktoria, (Przybędza) - ¶piew
    Adamek Julianna, (Pewel Wielka) - ¶piew
    B±k Joanna, (Koniaków) - skrzypce
    Bojko Magdalena, (Jaworzynka) - hó¶le, fujarka
    Bojko Maria, (Jaworzynka) - hó¶le
    Bojko Natalia, (Jaworzynka) - ¶piew
    Butor Anna, (Koszarawa) - skrzypce
    Dudys Milena, (Juszczyna) - skrzypce
    Dunat Anna (Pewel Wielka) - ¶piew
    Feikisz Paweł (Wilkowice) - fujara 6-otworowa, fujara szała¶na, dudy
    Foja Anna, (Sopotnia Mała) - ¶piew
    Galej Maria, (Jaworzynka) - hó¶le, piszczołka
    Gluza Antoni, (Szczyrk) - dudy, heligona, piszczała, okaryna
    Gluza Rafał, (Szczyrk) - trombita, piscołka wielkopostno, gyn¶le
    Grupa ¦piewacza Romanka (Sopotnia Mała)
    Gryglak Dorota, (Bielsko-Biała) - ¶piew
    Gryglak Stefania, (Bielsko-Biała) - ¶piew
    Hernas Józef, (Koszarawa) - skrzypce
    Hulbój Wiktoria, (Pewel Wielka) - heligonka
    Jochymek Bartłomiej, (Łętownia) - ¶piew
    Juroszek Aleksandra, (Jaworzynka) - złóbcoki, okaryna, piszczołka
    Juroszek Anna, (Istebna) - ¶piew
    Kaczmarzyk Mateusz, (Jaworzynka) - okaryna, fujarka/piszczołka, heligonka
    Kapela Gajdosze z Cisowego (Koniaków)
    Kapela Hajduki (Pewel ¦lemieńska)
    Kapela Mali Grojcowianie (Wieprz)
    Kli¶ Zofia, (Lipowa) - ¶piew
    Kowalska-Wicherek Anna (Maków Podhalański) -¶piew
    KruĽlak Natalia, (Jachówka, Budzów) - ¶piew
    Krzyżowska Marta, (Jele¶nia) - skrzypce
    Kubasiak Maciej, (Sucha Beskidzka) - skrzypce
    Kubasiak Wojciech, (Sucha Beskidzka) - skrzypce
    Kubuszek Krzysztof, (Bieńkówka) - heligonka, dudy żywieckie
    Kukuczka Łukasz, (Koniaków) - skrzypce
    Kukuczka Paweł, (Koniaków) - piszczoła postno, okaryna, piszczołka
    Kupczak Katarzyna, (Juszczyna) - ¶piew
    Kupczak Szymon, (Żabnica) - heligonka
    Kurowska Anna, (Szczyrk) - ¶piew
    Lach Jakub, (Koszarawa) - dudy, fujarka 6-otworowa, heligonka
    Łagosz-Kubica Anna, (Milówka) - ¶piew
    Łupieżowiec Jan, (Jaworzynka) - ¶piew
    Łupieżowiec Zofia, (Jaworzynka) - ¶piew
    Marciak Emilia, (Jele¶nia) - skrzypce
    Marciak Wiktoria, (Jele¶nia) - ¶piew
    Marek Rafał, (Zawoja) - heligonka
    Marekwica Natalia, (Istebna) - ¶piew
    Master Joanna, (Sucha Beskidzka) - ¶piew
    Murański Maciej, (Bystra) - heligonka
    Musiał Agata, (Koniaków) - ¶piew
    Nowak Aleksander, (Osielec) - heligonka
    Nowak Maria, (Osielec) - ¶piew
    Olkis Anna (Radziechowy) - ¶piew
    Pacyga Martyna, (Pewel Wielka) - ¶piew i skrzypce
    Paj±k Paweł, (Żarnówka, Maków Podhalański) - heligonka
    Patyk Karolina, (Jaworzynka) - skrzypce, piszczołka, sówka
    Pawlica Julia, (Jele¶nia) - skrzypce
    Piętka Zofia, (Węgierska Górka) - skrzypce
    Polok Julia, (Jaworzynka) - hó¶le, okaryna, fujarka
    Rodak Magdalena, (Brzu¶nik) - skrzypce
    Rucka Marcelina, (Jaworzynka) - hó¶le
    Rucki Jakub, (Jaworzynka) - ¶piew
    Ry¶ Maria, (Jaworzynka) - hó¶le
    Sordyl Józefa, (Korbielów) - ¶piew
    Sordyl Zofia, (Korbielów) - ¶piew
    Spyrka Kacper, (Skawica) - heligonka
    Szczotka Michał, (Nieledwia, Milówka) - heligonka
    Szczypka Łucja, (Bielsko-Biała) - fujarka 6-otworowa, piszczałka wielkopostna, okaryna, dudy żywieckie
    Trzebuniak Hanna, (Zawoja) - ¶piew
    Zeman Zofia, (Cisiec) - fujarka 6-otworowa, skrzypce
    Zowada Natalia, (Istebna) - ¶piew
    ZPiT Jodełki (Radziechowy)
    Żurek Anna, (Pewel Wielka) - skrzypce
    Żurek Julia, (Pewel Wielka) - heligonka
    Żurek Przemysław, (Stryszawa) - ¶piew


    Jury postanowiło przyznać następuj±ce nagrody i wyróżnienia we wszystkich kategoriach:

    Soli¶ci ¶piewacy (kat. dzieci):

    Trzy równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 250 zł każda otrzymuj±:
    Bartłomiej Jochymek
    Jan Łupieżowiec
    Anna Juroszek


    II miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 150 zł otrzymuje:
    Natalia Marekwica

    Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 100 zł każda otrzymuj±:
    Wiktoria Marciak
    Zofia Łupieżowiec
    Agata Musiał


    Wyróżnienia otrzymuj±:
    Jakub Rucki
    Hanna Trzebuniak


    Soli¶ci ¶piewacy (kat. młodzież):

    Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 350 zł każda otrzymuj±:
    Wiktoria Adamczyk
    Natalia Bojko


    II miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 250 zł otrzymuje:
    Natalia Zowada

    Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 200 zł każda otrzymuj±:
    Martyna Pacyga
    Zofia Kli¶


    Wyróżnienie otrzymuje:
    Natalia KruĽlak

    Soli¶ci ¶piewacy (kat. doro¶li):

    Nagrody specjalne, za pielęgnowanie archaicznych walorów muzycznych oraz pokoleniowy przekaz tradycji Beskidu Żywieckiego, w wysoko¶ci 400 zł każda otrzymuj±:
    Zofia Sordyl
    Józefa Sordyl
    Anna Dunat
    Julianna Adamek


    I miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 450 zł otrzymuje:
    Maria Nowak

    Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 350 zł każda otrzymuj±:
    Joanna Master
    Katarzyna Kupczak


    Cztery równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 300 zł każda otrzymuj±:
    Anna Foja
    Anna Olkis
    Anna Łagosz-Kubica
    Anna Kowalska-Wicherek


    Wyróżnienia otrzymuj±:
    Przemysław Żurek
    Dorota Gryglak


    Grupy ¶piewacze (kat. dzieci)

    I miejsce nie zostało przyznane

    II miejsce nie zostało przyznane

    III miejsce nie zostało przyznane

    Wyróżnienie otrzymuje:
    ZPiT Jodełki

    Grupy ¶piewacze (kat. młodzież)

    I miejsce nie zostało przyznane

    II miejsce nie zostało przyznane

    III miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 200 zł otrzymuje:
    Grupa ¦piewacza Romanka

    Wyróżnienie otrzymuje:
    ZPiT Jodełki

    Soli¶ci instrumentali¶ci (kat. dzieci)

    Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 250 zł pięćdziesi±t złotych) każda otrzymuj±:
    Maciej Murański
    Michał Szczotka


    Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 150 zł każda otrzymuj±:
    Julia Pawlica
    Paweł Paj±k


    Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 100 zł każda otrzymuj±:
    Rafał Marek
    Zofia Piętka
    Marta Krzyżowska


    Wyróżnienia otrzymuj±:
    Joanna B±k
    Anna Żurek
    Marcelina Rucka
    Magdalena Rodak
    Maria Bojko
    Maria Ry¶
    Milena Dudys


    Soli¶ci instrumentali¶ci (kat. młodzież)

    Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 350 zł każda otrzymuj±:
    Maciej Kubasiak
    Emilia Marciak


    II miejsce nie zostało przyznane

    Trzy równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 200 zł każda otrzymuj±:
    Kacper Spyrka
    Julia Żurek
    Martyna Pacyga


    Wyróżnienie otrzymuje:
    Wiktoria Hulbój

    Soli¶ci instrumentali¶ci (kat. doro¶li)

    Nagrodę specjaln±, za podtrzymywanie tradycji muzycznych Beskidu Żywieckiego,
    w wysoko¶ci 400 zł otrzymuje:
    Józef Hernas

    Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 450 zł każda otrzymuj±:
    Szymon Kupczak
    Wojciech Kubasiak


    Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 350 zł każda otrzymuj±:
    Łukasz Kukuczka
    Aleksander Nowak


    III miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 300 zł otrzymuje:
    Anna Butor

    Soli¶ci multiinstrumentali¶ci (kat. dzieci)

    I miejsce nie zostało przyznane

    Dwa równorzędne II miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 150 zł każda otrzymuj±:
    Łucja Szczypka
    Julia Polok


    Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 100 zł każda otrzymuj±:
    Maria Galej
    Zofia Zeman


    Soli¶ci multiinstrumentali¶ci (kat. młodzież)

    Dwa równorzędne I miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 350 zł każda otrzymuj±:
    Paweł Kukuczka
    Jakub Lach


    II miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 250 zł otrzymuje:
    Krzysztof Kubuszek

    Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 200 zł każda otrzymuj±:
    Aleksandra Juroszek
    Anna Kurowska


    Wyróżnienia otrzymuj±:
    Karolina Patyk
    Magdalena Bojko
    Mateusz Kaczmarzyk




    Soli¶ci multiinstrumentali¶ci (kat. doro¶li)

    Nagrodę specjaln±, za pokoleniowy przekaz tradycji muzycznych Beskidu Żywieckiego, w wysoko¶ci 400 zł otrzymuje:
    Antoni Gluza

    I miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 450 zł otrzymuje:
    Rafał Gluza

    II miejsce nie zostało przyznane

    III miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 300 zł otrzymuje:
    Paweł Feikisz

    Kapele (kat. dzieci):

    I miejsce nie zostało przyznane

    II miejsce nie zostało przyznane

    III miejsce nie zostało przyznane

    Wyróżnienie otrzymuj±:
    Mali Grojcowianie


    Kapele (kat. młodzież)

    I miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 350 zł otrzymuje:
    Kapela Gajdosze z Cisowego

    II miejsce nie zostało przyznane

    Dwa równorzędne III miejsca i nagrody pieniężne w wysoko¶ci 200 zł każda otrzymuj±:
    Kapela Hajduki 1
    Kapela Hajduki 2


    Wyróżnienia otrzymuj±:
    Mali Grojcowianie
    ZPiT Jodełki








    Ł±czna wysoko¶ć nagród - 15.150 zł

    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundowało nagrody pieniężne, które pochodz± z Funduszu Promocji Kultury.
    Nagrody współfinansowane s± przez Regionalny O¶rodek Kultury w Bielsku-Białej oraz przez Starostwo Powiatowe w Żywcu.


    Uwagi Jury:

    Jury sugeruje, by uczestnicy konkursu zwrócili szczególn± uwagę na naturalno¶ć ¶piewu i nieinscenizowanie swoich wyst±pień (szczególnie poprzez ruchy ciała i gestykulację).

    Komisja sugeruje, by osoby występuj±ce w kategoriach instrumentalistów, multiinstrumentalistów i kapel większy nacisk kładły na grę na instrumentach aniżeli ¶piew. Zaleca się, by ¶piew wybrzmiewał w formie tylko jednej zwrotki, najlepiej na pocz±tku utworu, następnie za¶ prezentowana była gra. Nie powinno się natomiast przeplatać gry na instrumencie (instrumentach) ze ¶piewem. ¦piew nie powinien być równoważny z gr± na instrumencie.





    PROTOKÓŁ Z POSIEDZENIA JURY
    29. POSIADY GAWĘDZIARSKIE ON-LINE


    Organizatorzy:
  • Regionalny O¶rodek Kultury w Bielsku-Białej
  • Gminne Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Radziechowy-Wieprz
  • Gminny O¶rodek Kultury w Jele¶ni
  • Gminny O¶rodek Kultury w Milówce

    Jury w składzie:
    Janusz Legoń - krytyk teatralny, przewodnicz±cy Jury
    dr hab. Jadwiga Wronicz - emerytowany profesor Instytutu Języka Polskiego PAN
    Waleria Prochownik - gawędziarka, autorka tekstów gwarowych
    Agnieszka Chrudzimska - sekretarz Jury, Regionalny O¶rodek Kultury w Bielsku-Białej

    wysłuchało 18 gawędziarzy, w tym:
  • 8 wykonawców w kategorii dzieci (do lat 12)
  • 3 wykonawców w kategorii młodzież (od 13 do 18 lat)
  • 7 wykonawców w kategorii doro¶li (powyżej 18 roku życia)

    spisanych w kolejno¶ci alfabetycznej:

    DOROTA GRYGLAK - (kat. doro¶li), Bielsko-Biała, gawęda "Ło carowaniu i zazdro¶ci", autorstwo własne
    STEFANIA GRYGLAK - (kat. dzieci), Bielsko-Biała, gawęda "Ło strasyniu", autor - Dorota Gryglak
    MARIA GRZEGOREK - (kat. doro¶li), Juszczyna, gawęda "Jako to baba chłopa na dobrom droge przywiedła", autorstwo własne
    ALEKSANDRA JUROSZEK - (kat. młodzież), Jaworzynka, gawęda "Wiesieli na Jaworzynce", autor - Janusz Macoszek
    ANNA KOSIEC - (kat. doro¶li), Radziechowy, gawęda "Jak glon z ma¶nicki wyzdradził dziywke?", autor - Józef Karol Nowak
    JÓZEF KRZAK - (kat. doro¶li), ¦leszowice, Zembrzyce, gawęda "Zmora" - autorstwo własne
    EMILIA KUBIESA - (kat. dzieci), Rajcza, gawęda "Jak górol sie rz±dził w Niebie", autorka - Jadwiga Kubiesa
    NADIA KUBIESA - (kat. dzieci), Rajcza, gawęda "Jak Wojtek Ciapkow zabijoł barana", autorka - Jadwiga Kubiesa
    MARTYNA PACYGA - (kat. młodzież), Pewel Wielka, gawęda "Ło pijoku", autorka - Maria Grzegorek
    MACIEJ PAWLUS - (kat. dzieci), Wieprz, gawęda "Kominiorz krolewski", autor - Maria Grzegorek
    MICHAŁ PAWLUS - (kat. dzieci), Wieprz, gawęda "Skowronek" , autor - Maria Grzegorek
    WIESŁAW PAWLUS - (kat. doro¶li), Wieprz, gawęda "Deboł Ecka", autorstwo własne
    IRENA STOPA - (kat. doro¶li), Jordanów, gawęda "Jak Jasicek diebła z chałupy wyganiał", autorstwo własne
    ADAM SZKAWRAN - (kat. dzieci), Istebna, gawęda "CiornoksiynĽnik", autor - Jan Kawulok
    JAN SZKAWRAN - (kat. dzieci), Istebna, gawęda "Bulka", autor - Jan Kawulok
    BARBARA WANDZEL - (kat. doro¶li), Juszczyna, gawęda "Jako sie downij baby wodzowały", autorka - Maria Grzegorek
    MARIA WANDZEL - (kat. dzieci), Juszczyna, gawęda "Babcyne pociyrze", autorka - Maria Grzegorek
    NATALIA ZOWADA - (kat. młodzież), Istebna, gawęda "O gału¶ce kiero miała łoci", autorstwo własne


    Jury postanowiło przyznać następuj±ce nagrody i wyróżnienia:

    KATEGORIA DZIECI (DO LAT 12)

    I miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 400 zł otrzymuje
    ADAM SZKAWRAN z Istebnej

    II miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 250 zł otrzymuje
    JAN SZKAWRAN z Istebnej

    III miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 150 zł otrzymuje
    EMILIA KUBIESA z Rajczy

    Wyróżnienia otrzymuj±:
    MICHAŁ PAWLUS z Wieprza
    MARIA WANDZEL z Juszczyny


    KATEGORIA MŁODZIEŻ (OD 13 DO 18 LAT)

    I miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 500 zł otrzymuje
    NATALIA ZOWADA z Istebnej

    II miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 300 zł otrzymuje
    MARTYNA PACYGA z Pewli Wielkiej

    III miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 200 zł otrzymuje
    ALEKSANDRA JUROSZEK z Jaworzynki


    KATEGORIA DORO¦LI (powyżej 18 roku życia)

    I miejsce ex aequo i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 600 zł każda otrzymuj±
    MARIA GRZEGOREK z Juszczyny
    DOROTA GRYGLAK z Bielska-Białej


    II miejsce i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 400 zł otrzymuje
    ANNA KOSIEC z Radziechów

    III miejsce ex aequo i nagrodę pieniężn± w wysoko¶ci 300 zł każda otrzymuj±
    IRENA STOPA z Jordanowa
    WIESŁAW PAWLUS z Wieprza


    Wyróżnienia otrzymuj±:
    BARBARA WANDZEL z Juszczyny
    JÓZEF KRZAK ze ¦leszowic (Wyróżnienie specjalne za pielęgnowanie tradycji gawędziarskich Górali Kliszczackich)


    Ł±czna kwota nagród: 4.000 zł.

    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ufundowało nagrody pieniężne, które pochodz± z Funduszu Promocji Kultury.
    Nagrody współfinansowane s± przez Regionalny O¶rodek Kultury w Bielsku-Białej oraz przez Starostwo Powiatowe w Żywcu.


    Uwagi Jury:

    Jury 29. Posiadów Gawędziarskich on-line zwraca uwagę na zróżnicowanie poziomu tegorocznych wyst±pień. Czę¶ć prezentacji wygłoszono w sposób naturalny, z zachowaniem czysto¶ci gwary, w kilku natomiast pojawił się język ogólnopolski.
    Komisja dostrzega, iż strój uczestników nie zawsze był wła¶ciwy dla regionu, który reprezentowali.
    Niezwykle pozytywnym i godnym zaakcentowania jest natomiast fakt pojawienia się nowych wykonawców. Ponadto Jury docenia, że pomimo trudnych warunków, w jakich obecnie funkcjonujemy, uczestnicy decyduj± się na udział w konkursie, kontynuuj±c pielęgnowanie tradycji gawędziarskich i dbaj±c o ich przekaz pokoleniowy.
    Komisja serdecznie dziękuje organizatorom 29. Posiadów Gawędziarskich on-line za podtrzymanie ci±gło¶ci przegl±du konkursowego oraz udokumentowanie w formie elektronicznej prezentacji gawędziarzy.
    Jurorzy gratuluj± wszystkim uczestnikom wyst±pień w nienaturalnej dla nich rzeczywisto¶ci - przed kamer±, bez obecno¶ci publiki, a także dziękuj± im, że podjęli się owego, niełatwego, zadania. Szczególne gratulacje Komisja składa debiutantom, zachęcaj±c ich do dalszych wysiłków nad upowszechnianiem gwary oraz obyczaju posiadów.





    » Przegl±d Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych "€žŻywieckie Gody"€ť
    » Ogólnopolski Konkurs Recytatorski
    » Konkurs na Palmy Wielkanocne
    » Przegl±d Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych
    » Wojewódzki Przegl±d Wiejskich Zespołów Artystycznych
    » Tydzień Kultury Beskidzkiej
    » Międzynarodowy Festiwal Chórów "Gaude Cantem"
    » Posiady Gawędziarskie oraz Konkurs Gry na Unikatowych Instrumentach Ludowych i ¦piewu Tradycyjnego
    » Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych "Złota Tr±bka"
    » Projekty transgraniczne
    » Pod patronatem Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego





    Zał±…czniki do pobrania:


  • DHTML JavaScript Menu By Milonic.com